\
Fotografia artystyczna lubuskie jest to fotografia tworzona zgodnie z wizją artysty, czyli fotografa. Dzieła tej sztuki stoją w przeciwieństwie do reprezentacyjnych fotografii, jak na przykład fotoreportażu, który zapewnia dokumentalny obraz jakiegoś przedmiotu lub zdarzenia, dosłownie i obiektywnie go prezentując. Tak samo dzieje się w fotografii komercyjnej podczas reklamowania jakiegoś produktu lub usługi.
Wśród definicji w książkach można znaleźć następujące definicje:
„Zdjęcie artystyczne” – fotografia, która wykonana jest jako dzieło sztuki, to jest zrobione, aby wyrazić poglądy i emocje artysty i dzielić się nimi z innymi.
„Zdjęcie artystyczne” – według wielu definicja jest nieuchwytna, ale kiedy fotografowie odnoszą się do niej, mają na myśli zdjęcia widoczne w czasopismach oraz w salonach i wystawach sztuki.
„Fotografia artystyczna” – Obraz, który produkowany jest na sprzedaż, a nie taki, który jest produkowany w odpowiedzi na zlecenie handlowe. W Polsce, popularna jest fotografia artystyczna w lubuskim.
„Fotografia artystyczna” – produkcja obrazów w celu spełnienia kreatywnej wizji fotografa (inna definicja).
„Fotografia artystyczna” – często używane, ale nieco niejasne pojęcie, którego ideą jest to, że producent danego obrazu ma na celu coś więcej niż tylko realistyczne renderowanie przedmiotu i stara się przekazać prywatne wrażenie.
„Fotografia artystyczna” – nazywana także fotografią dekoracyjną lub dekoracją ścienną polega na sprzedaży dużych zdjęć, które mogą być używane jako sztuka na ścianie.
Fotografia artystyczne często uprawiana jest w województwie lubuskim. Wielu zamieszkujących te tereny fotografów zajmuje się właśnie tą dziedziną sztuki. Według historyków jednak, wszystko rozpoczęło się od Johna Edwina Mayalla, który jako pierwszy wystawił publiczne dagerotypy ilustrujące Modlitwę Pańską w 1851 roku. Udanych prób zarabiania na fotografii można doszukiwać się także w epoce wiktoriańskiej, przykładami mogą być Julia Margaret Cameron, Charles Lutwidge Dodgson czy Oscar Gustave Rejlander.